План открытого урока по теме «Clothes. Shopping»

Автор: Салахова Светлана Мирзагитовна

Организация: МБОУ «Гимназия № 26»

Населенный пункт: Республика Татарстан, г. Набережные Челны

Цели урока:

  1. Активизация изученного материала по теме «Магазины. Одежда».
  2. Совершенствование навыков диалогической речи по теме.
  3. Актуализация навыков монологической речи по теме.
  4. Совершенствование лексических навыков по теме

 

Оборудование: Учебник О.В. Афанасьева, И.В. Михеева «Английский язык» для восьмого класса с углубленным изучением английского языка и литературы, проектор, карточки с заданиями, картинки по теме «Магазины. Одежда», бумага для выполнения письменных заданий.

 

Ход урока:

  1. Начало урока.

- How are you?

- Is everything OK. Now, let’s begin our lesson. The theme of our lesson today is « Clothes. Shopping».

- Let’s begin our lesson. Please stand up in 2 circles and begin our lesson with compliments: (Inside-Outside Circle) (You look great / cool, smashing, marvelous, fantastic, fine/ too nice for words / very up to date. You make me/ your friends / wild with jealousy.)

- Now take your seats.

 

(Фонетическая зарядка):

Susan shines shoes and socks;

Socks and shoes shines Susan.

She ceased shining shoes and socks,

For shoes and socks sock Susan.

 

II. Проверка домашнего задания.

At the previous lesson we have learned many new words. You task will be to listen to the text and try to remember which of the new words were used in the story “The Verger”. Write them.

Now please change you variants of answers and, compare with your partners. (Simultaneous Rally Table)

 

III. Повторение и закрепление лексики.

Complete the sentences using the words in the box. (Simultaneous Round Table)

 

IV. Физкультминутка под музыку (Mixed Pair Share).

Конкурс “Match the words”

Учебник страница 128 упражнение 60.

 

  1. Развитие навыков монологической, диалектической речи.

Now I want to give you a provocational task. You will discuss the advantages and disadvantages of wearing a school uniform. Now please make up your mind about wearing a school uniform and find your corners (Corners)

 

VI. Активизация лексических навыков.

Now take your seats. At he previous lessons we have learned many proverbs. Your task is: find these proverbs. (Tic-Tac-Toe)

coat

gloves

clothes

shoes

cut

man

shirt

iron

velvet

 

  1. Clothes make the man. (Одежда красит человека)
  2. Cut your coat according to your cloth. (По одежке протягивает ножки)
  3. Don’t make clothes for a not yet born baby. (Не готовь платье для еще не родившегося ребенка)
  4. As welcome as water in one’s shoes. (Нужен как собаке 5 нога)
  5. Near is my shirt, but nearer is my skin. (Своя рубашка ближе к телу)
  6. A cat in gloves catches no mice. (Без труда не вытянешь и рыбку из пруда)
  7. The iron first in the velvet glove. (Мягко стелет, да жестко спать)

 

  1. Fashion show (показ моделей одежды) (Teambuilding).
  2. Заключительный этап урока. (Билетик на выход).

- That’s all for to day. You have worked during the lesson very well. Thank you for your work. Now it’s time to finish our work. As you know modern shopping centres do their best to prove to you that shopping may be fun. That’s why they tend to combine shopping and leisure. A modern shopping centre often looks like city under one roof. What can you find there:

  • Department/variety stores
  • Shops and their outlets
  • Theme parks with riders, amusements and games
  • Cinemas
  • Restaurants, food courts, cafeterias and cafes
  • Information desk
  • Banks
  • Opticians
  • Photo services
  • Hair and beauty salons
  • Post offices
  • Car parks
  • Car washes
  • Petrol stations

 

Список литературы:

  1. О.В. Афанасьева, И.В. Михеева. Английский язык. Учебник для 8 класса общеобразовательных учреждений и школ с углубленным изучением английского языка М. – Просвещение, 2012 г.
Опубликовано: 11.10.2016